Všetko najlepšie k narodeninám Sv. Otec Benedikt XVI!
16.04.2012 10:00-23:59 Pondelok
Miesto konania: Slovensko, všade Okrúhle jubileum - 85 rokov - dnes oslávi Svätý Otec Benedikt XVI. Joseph Ratzinger sa narodil 16. apríla 1927 v bavorskom mestečku Marktl am Inn.
V dnešný deň oslavy ho navštívi 150-členná delegácia na čele s bavorským ministerským predsedom Horstom Seehoferom. Vo Vatikáne ho budú sprevádzať i biskupi Bavorska a arcibiskup Robert Zollitsch. Spoločne budú o 9:00 h slúžiť svätú omšu v kaplnke sv. Pavla v Apoštolskom paláci a budú nasledovať audiencie.
Ďalším darčekom pre Benedikta XVI. bude koncert jedného z najslávnejších svetových hudobných telies - lipského symfonického orchestra, ktorý vystúpi na počesť Svätého Otca v ::v piatok.:: Ďalšie oslavy sa chystajú na viacerých miestach Bavorska, ktoré sú spojené so životom Ratzingera. Budú mať rozmanitú podobu - od piva zadarmo pred regensburským chrámom až po rôzne výstavy a teologické sympózium.
Stočlenná skupina na čele s P. Josefom Kaiserom si napríklad pripomenie, ako to bolo pred 85 rokmi. Začne sa rannými chválami o 4:15 h, keď sa oslávenec narodil. Svetelný sprievod potom prejde do miest, kde bol pár hodín po pôrode pokrstený na Josepha Aloisa. Pri príležitosti jubilea bude tiež vydaná zvláštna edícia známok a v samotnom rodisku sa 500 detí chystá vypustiť svoje blahoželania vo farebných balónoch s nádejou, že zdolajú aj Alpy.
Pri príležitosti výročia prinášame ďalšie životopisné údaje Benedikta XVI. - Josepha Ratzingera. Po štúdiu filozofie a teológie vo Freisingu a Mníchove prijal 29. júna 1951 vo Freisingu kňazskú vysviacku. Potom pracoval ako výpomocný kňaz vo Farnosti sv. Martina v München-Moosach a ako kaplán v München-Bogenhausen vo Farnosti Najsvätejšej Kristovej krvi. V rokoch 1952 až 1954 pôsobil ako docent na Arcibiskupskom kňazskom seminári vo Freisingu a potom ako docent dogmatiky a fundamentálnej teológie na Filozoficko-teologickej vysokej škole vo Freisingu.
V roku 1957 sa habilitoval na Mníchovskej univerzite prácou o sv. Bonaventúrovi v odbore fundamentálnej teológie. V nasledujúcich rokoch pôsobil ako mimoriadny profesor dogmatiky a fundamentálnej teológie na Filozoficko-teologickej vysokej škole vo Freisingu a ako ordinár pre fundamentálnu teológiu na univerzite v Bonne.
V rokoch 1962 až 1965 pôsobil ako oficiálny koncilový teológ (peritus) Druhého vatikánskeho koncilu. Na univerzite v Münsteri sa v roku 1963 stal ordinárom pre dogmatiku a dejiny dogiem. Od roku 1966 vykonával ten istý úrad na univerzite v Tübingene a v rokoch 1969 až 1977 na univerzite v Regensburgu. Tam sa v roku 1976 stal viceprezidentom.
Dňa 25. marca 1977 bol Jozef Ratzinger menovaný za arcibiskupa Mníchovsko-freisinskej arcidiecézy a jeho vysviacka sa konala o tri dni neskôr. Dňa 27. júna 1977 ho pápež Pavol VI. menoval za kardinála. V roku 1981 ho Svätý Otec Ján Pavol II. menoval za prefekta Kongregácie pre náuku viery v Ríme, za predsedu Pápežskej biblickej komisie a Medzinárodnej teologickej komisie. V rokoch 1986 až 1992 viedol Pápežskú komisiu pre zostavenie Katechizmu Katolíckej cirkvi.
V konzistóriu 5. apríla 1993 ho pápež Ján Pavol II. povýšil na kardinála biskupa suburbikarskej diecézy Velletri-Segni. Dňa 9. novembra 1998 Svätý Otec Ján Pavol II. potvrdil jeho voľbu za vicedekana kolégia kardinálov a v r. 2002 sa stal dekanom kolégia kardinálov.
Kardinál Jozef Ratzinger dostal mnohé vyznamenania. Bol členom II. sekcie vatikánskeho Štátneho sekretariátu – Vzťahy so štátmi, členom Kongregácie pre východné cirkvi, Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, Kongregácie pre biskupov, Kongregácie pre evanjelizáciu národov a Kongregácie pre katolícku výchovu. Pôsobil aj v Pápežskej rade pre napomáhanie jednoty kresťanov, v Pápežskej rade pre kultúru, v Pápežskej komisii pre Južnú Ameriku ako aj v Pápežskej komisii Ecclesia Dei. V roku 2000 ho pápež Ján Pavol II. povolal ako čestného člena do Pápežskej akadémie vied.
Dňa 19. apríla 2005 bol zvolený za pápeža. Stal sa tak v poradí 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi.
Zdroj: TK KBS
|
|
Akciu pridal/a: Miriam Kuzárová, 16.4.2012 10:45
Komentáre